✅ ქოლინი: ვიტამინისებრი ნივთიერება, რომელიც საჭიროა გონებრივი ფუნქციებისთვის მთავარი ნეიროტრანსმიტერის საწარმოებლად, სახელად: აცეტილქოლინი. აცეტილქოლინი არის ნივთიერება, რისი საშუალებითაც გადაიცემა ტვინში ინფორმაცია, თქვენი აზრები და ფიქრები. ეს არის ნივთიერება რისი საშუალებითაც იმახსოვრებთ და იხსენებთ ინფორმაციას.
რაც უფრო ნაკლები ქოლინია ორგანიზმში, უფრო ნელა და შეფერხებით აზროვნებთ და მახსოვრობაც უფრო ცუდად მუშაობს. ადამიანების უმეტესობა ვერ იღებს საკმარის ქოლინს საკვებიდან.
2023 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევათა შეჯამებამ აჩვენა რომ ქოლინის მიღება აუმჯობესებს აზროვნების სიჩქარეს, მეხსიერებას, სწავლის ეფექტურობას, კონცენტრაციის უნარს, პრობლემების გადაჭრის სიჩქარეს და ა.შ.
2025 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ ადამიანები რომლებიც იღებენ საჭირო ოდენობით ქოლინს აქვთ უკეთესი გონებრივი უნარები და უფრო სწრაფად აანალიზებენ კომპლექსურ ინფორმაციას. ასევე მათ აქვთ 17%–დან 23%-მდე ნაკლები რისკი რომ განუვითარდეთ დემენცია.
ხოლო 2022 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ არასაკმარისი ქოლინის მიღება მჭიდროდ დაკავშირებულია ისეთი გონებრივი დაავადებების განვითარებასთან, როგორიც არის დემენცია და ალცჰაიმერი. მეორე მხრივ 2002 წელს გამოქვეყნებულ კვლევაში ქოლინის მიღებამ მკვეთრად გააუმჯობესა ალცჰაიმერის სიმპტომები.
2012 წელს გამოქვეყნებულმა კვლევამ, რომელიც მოიცავდა ასაკოვან ადამიანებს (70-74 წელი), აჩვენა რომ ადამიანებს რომლებსაც ჰქონდათ სისხლში ქოლინის მაღალი დონე, ყველა გონებრივ ტესტში მიიღეს ბევრად უკეთესი შედეგები ვიდრე მათ, ვისაც ჰქონდათ ქოლინის დაბალი დონე სისხლში.
დამატებითი კვლევები: